Káva z planety Země

Správné místo.

 

Je ráno a my jsme v pohoří Sierra Nevada de Santa Marta. Výška cca 5000 m n. m. Po chladivé noci se zvedá hustá mlha a přes den následuje kondenzující déšť, který zavlažuje zdejší rostlinky. 

Fenomén El Nino jinde páchá velké škody, zde ovšem působí blahodárně. Podporuje totiž růst a kultivaci rostlin jako je kávovník a kakaovník. 

Právě tyto rostlinky se tu nachází vedle sebe a to přináší skvělé výhody. Kávovníky rostou ve stínu původních stromů, které je chrání před přímým sluncem a zároveň zadržují vláhu, což má excelentní vliv na její pěstování a následnou chuť. 

 

Správní lidé. 

 

Úcta k přírodě a šetrnost. Tuto planetu máme jen jednu. Indiáni Arhuacos věří ve své zásady už po staletí a nic se pro ně měnit nebude. 

Kávově boby jsou sbírány ručně a jen jednou ročně. Rostlinka proto není tak vysílená, jako kdyby se sklízela několikrát do roka. Poslání a úkol indiánů je chránit hory a přírodu nejen tam, kde žijí, ale spirituálně udržují rovnováhu po celém světě. Každý sběr proto předchází důsledný rituál.

Netřeba zmiňovat, že celý proces zpracování kávy je bez použití jakýchkoliv moderních technologií, či chemie. 

Protože vše je pro Arhuacos živé a zasluhuje úctu - každý mravenec, brouk, voda i list. 

 

Správná věc. 

 

Oblast Sierra Nevada de Marta není původní oblast kmene Arhuacos. S příchodem Španělů byli nuceni opustit své domovy a osídlit tyto chladné hory, které po čtyři staletí v tichosti přežívali. Bohužel je i nyní jejich budoucnost ohrožena. 
Pomocí prodeje této kávy a námi založeného nadačního fondu, se jim dostává přímé pomoci a šance získat svá teritoria zpět. 

Již se nám podařilo několik pozemků vykoupit a máme toho v plánu mnohem víc! Více o  našem nadačním fondu a úspěších si můžete přečíst na stránkách zde.